• Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z kart płatniczych

  Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z kart płatniczych

  Elementem decydującym o tym, czy system dokonywania płatności kartami charakteryzuje się wysokim bądź niskim poziomem bezpieczeństwa jest ODPOWIEDNIE zachowanie posiadacza karty płatniczej.
   
  Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z karty płatniczej:
  1. Kartę należy podpisać natychmiast po jej otrzymaniu.
  2. Ochrona numeru karty i innych poufnych kodów, które umożliwiają dokonanie transakcji jest obowiązkiem każdego posiadacza karty płatniczej.
  3. Posługując sie kartą płatniczą pamiętajmy o tym, iż karty nie wolno nawet na chwilę stracić z pola widzenia. Po transakcji należy ja odebrać bez zbędnej zwłoki.
  4. Przed skorzystaniem z bankomatu upewnijmy się czy nie został on zmodyfikowany (czy nie ma nałożonej jakiejś nakładki na klawiaturę lub w miejscu gdzie wkładamy kartę), czy w jego sąsiedztwie nie stoi osoba obserwująca nas i bezpośrednie otoczenie urządzenia.
  5. Korzystając z bankomatu starajmy się zasłonić klawiaturę np. ręką tak aby ewentualnie zainstalowana przez przestępców kamera nie mogła dostrzec wprowadzanego przez Nas kodu PIN.
  6. Jeśli chcemy sprawdzić czy została wypłacona żądana kwota zróbmy to dyskretnie.
  7. Zapisywanie kodu PIN na karcie bądź przechowywanie go razem z kartą jest zakazane. Wskazane jest noszenie kart poza portfelem, najlepiej w oddzielnej przegródce bądź etui.
  8. Kontrolujmy na bieżąco stan konta. W przypadku jakichkolwiek rozbieżności należy natychmiast poinformować bank oraz zastrzec kartę.
  9. Wskazane jest zachowywanie pokwitowań transakcji, które nie doszły jednak do skutku.
  10. Nie należy zostawiać karty ani pokwitowań transakcji bez nadzoru.
  11. Przed ewentualnym wyrzuceniem należy dokładnie niszczyć wszystkie wnioski na karty płatnicze, dokumenty zawierające numer karty płatniczej.
  12. Zachowujmy rozwagę przy przekazywaniu numeru karty. Nie należy udostępniać numeru nikomu, kto do Nas dzwoni a zwłaszcza w sytuacji, gdy osoba dzwoniąca informuje, że są problemy techniczne i prosi o weryfikację informacji. Wydawcy kart nigdy nie weryfikują danych posiadaczy bądź kart przez telefon.
  13. Ignorujmy pocztę elektroniczną, z której wynika konieczność podania informacji o karcie płatniczej bądź zachęca do odwiedzenia stron internetowych na których można zweryfikować dane karty, limity transakcyjne lub inne parametry nawet gdy korespondencja nosi cechy podobne jak korespondencji wydawcy (logo, kolorystyka).
  14. Nie jest wskazane posiadanie przy sobie kart, które są rzadko wykorzystywane.
  15. Jeśli w restauracji otrzymamy wydruk z terminala z miejscem na wpisanie napiwku w zależności od uznania należy wpisać kwotę napiwku bądź przekreślić to miejsce.
  16. W bezpiecznym miejscu powinniśmy przechowywać aktualną listę numerów kart oraz adresów i telefonów do każdego z wydawców posiadanych kart.
   
  Stosowanie w praktyce powyżej przedstawionych zasad umożliwi znaczące ograniczenie możliwości wystąpienia transakcji nieuprawnionych.

  Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju

  28-100 Busko-Zdrój,
  ul. Stefana Batorego 1A
  tel. 41 378 26 59 
  email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


  Zapraszamy do korzystania z naszych usług od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 do 16.00.

  Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju Oddział Wiślica

  28-160 Wiślica,
  ul. Rynek 37
  tel. 41 379 20 10 fax 41 379 21 30
  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Zapraszamy do korzystania z naszych usług od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 do 15.15

  Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju Punkt Kasowy w Czarnocinie

  28-506 Czarnocin,
  Czarnocin 100
  tel./fax 41 351 25 13
  email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  Zapraszamy do korzystania z naszych usług od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 do 14.45

  Bank Spółdzielczy w Busku-Zdroju Punkt Kasowy w UMiG w Busku-Zdroju

  28-100 Busko-Zdrój,
  ul. Mickiewicza 10
  tel. 504 219 420

  Zapraszamy do korzystania z naszych usług poniedziałki w godzinach 8.00 do 15.15, w  wtorek, środa, czwartek, piątek  w godzinach 7.15 do 14.45

  Znajdziesz nas też tutaj